ARA02129092814

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?
Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Halı üzerine istemsiz olarak çay döken birçok insan, ilk etapta bu sorunun yanıtının ne olabileceğini araştırmaktadır. Her yaşam alanında olduğu gibi ev ortamında da bazen talihsiz kazalar ortaya çıkabilmektedir. Çay lekesi, zorlu lekeler denildiğinde akıllara ilk gelen leke türlerinden biridir. Özellikle çayın içerisinde şeker varsa bu lekeyi çıkarmak bir kat daha zorlaşır. Bu durumda halı temizliği için doğal yöntemlerden ya da profesyonel ellerden yardım almanız gerekebilir.

Halıdan Çay Lekesi Çıkar mı? Halıdan Çay Lekesini Çıkarmak İçin Ne Yapmalı?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar konusunda, envai çeşit yöntemin bulunduğunu söyleyebilmek mümkündür. Çay döküldüğü andan itibaren hızlı bir şekilde çözüm ürettiğiniz takdirde halı lekesi daha kolay yumuşatılabilecektir. Ancak çay lekesi bir süre çıkarılmadıysa, derinlere nüfuz edecek ve işinizi giderek daha karmaşık bir hale getirecektir. Halı ve eşyalarınızdan çay lekesini çıkarmak için kullanacağınız doğal ya da kimyasal ürünler, halının malzeme içeriğine göre tercih edilmelidir. Aksi takdirde kullanılan halı yapısında bozulmalar meydana gelebilir.

1- Beyaz Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Beyaz halıdan çay lekesi nasıl çıkar konusu belki de işin en zor kısmıdır. Beyaz, lekeyi ve kiri en çok belli eden renk tonudur. Açık bir renk olması sebebiyle en hafif sarartıyı dahi belli etmektedir. Bu nedenle çok titiz ve detaylı bir temizlik yapılması gereklidir. Beyaz halı üzerinde yer alan çay lekesi çıkarılması için güçlü bir leke çıkarıcı olan sirke- sıcak su karışımı tercih edilebilecektir.

Sprey şişe içerisine aynı ölçüde konulan sıcak su ve sirke karışımı lekeye uygulanarak, bir bez yardımıyla bastırılarak silinmelidir. İlk temizleme sonrasında, ertesi gün lekenin yeniden kusması söz konusu olabilir. Bu durumda birkaç gün üst üste lekeyi silmek gerekecektir. Birkaç silmede leke tamamen ortadan kaybolacaktır.

2- Halıdaki Kurumuş Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Beklemiş Çay Lekesini Çıkarmak Mümkün mü?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar? Eğer ki, dökülen çay uzun bir süre beklemiş ve artık kurumuşsa bu lekeyi çıkarmak için büyük emek harcanması gerekecektir. Beklemiş çay lekesi, halının tüm derinine işlediği için tek seferde temizlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle üst üste silerek, lekenin derinden yüzeye ulaşmasını hızlandırmanız gerekecektir. Kurumuş çay lekesini çıkarmak için tercih edilebilecek en iyi kimyasal ürün bulaşık makinesi tabletidir. Bulaşık makinesi tableti ile kurumuş çay lekesi şu şekilde çıkarılabilecektir;

 • Öncelikle bulaşık makinesi tabletini, sıcak su içerisinde çözdürün.
 • Daha sonra sprey şişelere çözünmüş olan bu karışımı ekleyin.
 • Kurumuş çay lekesi üzerine bu karışımdan bir miktar sıkın.
 • Bir bez yardımı ile iyice bastırarak, lekeyi çıkarın.
 • Lekenin yoğunluğu ve derinliğine göre bu işlemi 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Tek seferde lekenin tamamını çıkarmanız mümkün olmayacağı için, halı üzerindeki lekeli bölgeyi her gün aynı şekilde silmeniz daha etkili sonuçlar alabilmenizi sağlayacaktır.
Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar?

3- Yün Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar? Yün Halıma Çay Döküldü Ne Yapmalıyım?

Halıdan çay lekesi nasıl çıkar araştırmasını yün halı için yapıyorsanız, daha titiz bir yaklaşım sergilemelisiniz. Yün halılar kullanılan malzeme içeriği sebebiyle oldukça hassastır. Doğru temizleme adımları uygulanmadığı takdirde, malzeme içeriği hasar görebilir.

Bu nedenle daha çok profesyonel bir halı yıkama hizmeti alınması önerilmektedir. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda yün halıdan çay lekesi nasıl çıkar konusuna limon kolonyası önerisinde bulunulabilecektir. Azıcık bir su ile nemlendirdiğiniz bezi halı üzerine yerleştirdikten sonra, bezin üzerine bir miktar kolonya dökün.

Daha sonra nazik ama çitileme şeklinde hafif bir baskı uygulayarak, lekenin halıdan çıkması sağlayın. Halı üzerindeki lekenin yeniden kusma ihtimaline karşılık, ertesi gün mutlaka aynı şekilde silmeyi de ihmal etmelisiniz.

4- İpek Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir başka sorun olan ipek halıdan çay lekesi nasıl çıkar konusu için pek çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerin tamamı ipek halı için risk oluşturabilen durumlardır. Malzeme içeriği ve el işçiliği bakımından oldukça değerli olan bu halılarda, ilk olarak profesyonel halı yıkama hizmeti almanızı önerebiliriz.

İpek malzeme içeriğine sahip halılarınızda kesinlikle yoğun çitileme işlemine yer verilmemelidir. Bunun yanı sıra zararlı kimyasallarla temizleme işlemi yapmaktan da kaçınılmalıdır. Bu değerli halıdan çay lekesi nasıl çıkar hakkında adım adım şunları uygulamanız önerilmektedir;

 • Öncelikle bir peçete ya da bez yardımıyla çayın fazlasını halı üzerinden alın.
 • Daha sonra bir kabın içerisine bir su bardağı kadar kabartma tozunu dökün.
 • Nemli bir bezi alarak bu kabın içerisine sokun ve kabartma tozuna bulayın.
 • Kabartma tozu bulanmış bez ile lekeyi nazik ve dairesel hareketlerle ovalamaya başlayın.
 • İşlem sonrasında soğuk bir su yardımı ile halıyı birkaç kez silerek durulanmasını sağlayın.
 • Lekenin tam anlamıyla çıkması için, bu adımı halı üzerinde birkaç kez uygulamanız gerekebilir.
 • Yeteri kadar sildikten sonra ıslak alanın üzerine bir bez ve birkaç kitap yerleştirin.
 • Bir gece beklettikten sonra, süpürge ile halının yüzeyini süpürün.
 • Bu işlem sayesinde çay lekesi halıdan kısa bir süre içerisinde tamamen çıkacaktır.

Yorum Yap - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*